» آیا عدم تحمل گلوتن می تواند باعث بیماری سلیاک شود؟

آیا عدم تحمل گلوتن می تواند باعث بیماری سلیاک شود؟

رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن چندان هم سخت نیست زیرا مواد غذایی بیشماری هستند که می‌توانید آنها را جایگزین کنید. برای اینکه بدانید چه چیزهایی بخورید و چگونه رژیم را آغاز کنید مطلب رژیم غذایی بدون گلوتن را بخوانید. اما قبل از شروع رژیم غذایی بدون گلوتن، چندین نکته هست که باید به آنها دقت کنید و بعد شروع کنید.

علائم بیماری سلیاک ، آلرژی گندم و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک

بسیاری از افراد مشکلات گوارشی و سلامتی ناشی از خوردن گلوتن یا گندم را تجربه می کنند. اگر شما یا فرزندتان دچار عدم تحمل گلوتن شده اید ، سه بیماری مختلف پزشکی وجود دارد که می تواند اتفاقات را توضیح دهد: بیماری سلیاک ، آلرژی به گندم یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک

گلوتن پروتئینی در گندم ، جو و چاودار است. گندم دانه ای است که به عنوان ماده سازنده نان ، ماکارونی و غلات استفاده می شود. گندم اغلب در غذاهایی مانند سوپ و سس سالاد نیز وجود دارد. جو معمولاً در آبجو و غذاهای حاوی مالت یافت می شود. چاودار اغلب در نان چاودار ، آبجو چاودار و برخی غلات یافت می شود.

علائم آلرژی به گندم

گندم یکی از هشت ماده حساسیت زای برتر غذایی در ایالات متحده است. آلرژی به گندم یک پاسخ ایمنی به هر یک از پروتئین های موجود در گندم است ، از جمله فقط به گلوتن محدود نمی شود. این در کودکان بیشتر دیده میشود. حدود 65./. از کودکان مبتلا به آلرژی گندم تا سن 12 سالگی از آن رنج می برند.

علائم آلرژی به گندم شامل موارد زیر است:

تهوع و استفراغ

اسهال

سوزش دهان و گلو

کهیر و بثورات

گرفتگی بینی

سوزش چشم

تنفس دشوار

علائم مربوط به آلرژی به گندم معمولاً در عرض چند دقیقه از مصرف گندم شروع می شود. با این حال ، می تواند دو ساعت بعد علائم خودشان را نشان دهند.

علائم بیماری سلیاک

بیماری سلیاک نوعی اختلال خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی بدن شما به گلوتن واکنش غیر طبیعی نشان می دهد.که گلوتن در گندم ، جو و چاودار وجود دارد. اگر به بیماری سلیاک مبتلا هستید ، خوردن گلوتن باعث از بین رفتن پرزهای توی روده میشود که این قسمتهای انگشتی روده کوچک شما هستند که وظیفه جذب مواد مغذی را بر عهده دارند.

بدون پرزهای سالم ، قادر به دریافت تغذیه مورد نیاز خود نخواهید بود. این می تواند منجر به سو تغذیه شود . بیماری سلیاک می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد ، از جمله آسیب دائمی روده.

بزرگسالان و کودکان اغلب به دلیل بیماری سلیاک علائم مختلفی را تجربه میکنند کودکان معمولاً علائم گوارشی دارند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

نفخ شکم و گاز

اسهال مزمن

یبوست

مدفوع رنگ پریده و بوی بد

دل درد

تهوع و استفراغ

عدم جذب مواد مغذی در سالهای حساس رشد و نمو می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

عدم رشد در نوزادان

تاخیر بلوغ در بزرگسالان

کوتاهی قد

کاهش وزن

تحریک پذیری در خلق و خوی

بزرگسالان در صورت داشتن بیماری سلیاک ممکن است علائم گوارشی نیز داشته باشند. با این حال ، بزرگسالان به احتمال زیاد علائمی مانند:

خستگی

کم خونی

افسردگی و اضطراب

پوکی استخوان

درد مفصل

سردرد

زخم های شانکر توی دهان

ناباروری یا سقط

سوزن سوزن شدن در دست و پا

شناخت بیماری سلیاک در بزرگسالان ممکن است دشوار باشد زیرا علائم آن اغلب گسترده است.

حساسیت‌ به سلیاک و گلوتن

شما اگر به حساسیت خودتان به سلیاک و گلوتن تازه پی بردید و باید به رژیمی خالی از گلوتن و سلیاک عادت کنید، راحت‌ترین و سالم‌ترین راهش این است که با غذاهای تازه و بدون گلوتن شروع کنید. اگر بیماری سلیاک در شما تشخیص داده شده است، استفاده از این نوع غذاها باعث می‌شود

شما هم به حساسیت خودتان به سلیاک و گلوتن تازه پی برده و به رژیمی خالی از گلوتن و سلیاک عادت کنید، با غذاهای تازه و بدون گلوتن شروع کنید. اگر بیماری سلیاک در شما تشخیص داده شده است، استفاده از این نوع غذاها باعث می‌شود که بیماری شما بهبود پیدا کرده و ویتامین‌ها و املاحی که قبلا جذب نمی‌کردید جذب کنید. این نوع رژیم غذایی هم برای افرادی که بیماری سلیاک دارند و هم برای افرادی که به گلوتن حساسیت دارند مفید بوده و باعث از بین رفتن علائم بیماری و بهبود وضعیت سلامتشان خواهد شد. در مراحل اول با گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات، تخم مرغ، برنج، حبوبات و انواع مغزها شروع کنید. هیچ کدام از این مواد غذایی دارای گندم و جو نیستند و برای تشخیص بدون گلوتن بودن مواد غذایی، نیازی به تخصص مواد غذایی ندارید! موادی مانند گندم و جو در رژیم‌های خالی از گلوتن هیچ موقع جای نمی‌گیرند مگر اینکه به طرز خاصی بدون گلوتن تهیه شده باشند. برخی از افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند تحمل لاکتوز را نداشته باشند و مواد لبنیاتی مصرف شده را پس بدهند اما بعد از مدتی براحتی از انواع شیر، پنیر و ماست استفاده کنند.اگر به گلوتن حساسیت داریدهر چه سریع‌تر لبنیات بدون گلوتن را در برنامه غذایی خودتان جا بدهید.

در سوپرمارکت چه نکاتی باید یادمان باشد؟

بسیاری از مواد غذایی که برچسب بدون گلوتن یا گلوتن فری دارند می‌توانید اطمینان کرده و مخصوصا این برچسب ها توسط سازمانی معتبر تایید شده باشد. با اینکه مواد غذایی خودشان فرآوری شده‌اند اما همینکه به این راحتی در دسترس هستند باعث می‌شوند مواد غذایی بسیار متنوعی مانند نان، گوشت، ماکارونی، حبوبات، بسیکوئیت و مواد بیشتری را در برنامه غذایی تان جا بدهید. زمانیکه برچسب بدون گلوتن را دیدید که دیگر هیچ نوع گندم یا جویی در این ماده غذایی استفاده نشده است. شما فقط باید روی برچسب مواد غذایی را بخوانید بعد از مدتی که با بسیاری از مواد غذایی و ترکیبات آشنا شدید، کار آسانی خواهد بود.بعضی از کیک‌ها و پیتزاها هم بصورت بدون گلوتن وجود دارند اما یادتان باشد که اینکه این مواد غذایی بدون گلوتن هستند به این معنی نیست که برای سلامت شما هیچ ضرری ندارند! در مصرف این مواد زیاده روی نکنید! فروشگاه‌های غذایی، اجناس بدون گلوتن خودشان را در یک بخش مخصوص طبقه بندی کرده ولی سایر فروشگاه‌ها آن‌ها را بین بقیه اجناس می‌گذارند. به نظر اگر یه دقیقه وقت گذاشته و از مسئول روابط مشتری سوال بپرسید، هیچ ضرری نکرده‌اید!

در آشپزخانه چه نکاتی باید یادمان باشد؟

البته خرید کردن فقط مقدمه آشپزی است! قبل از اینکه شروع به آشپزی کنید باید حواستان به ترکیبات داخل آشپزخانه‌تان هم باشد! بعضی از افراد ترجیح‌ می‌دهند که مواد گلوتن‌دار را از مواد بدون گلوتن جدا کرده و در محلی جداگانه نگه داری کنند اما بعضی‌ها هم همه این مواد را یک جا نگه می‌دارند. چیزی که مهم است حتما اطمینان حاصل کنید که ترکیبات و مواد گلوتن دار حتی یک تکه از آ‌ها با مواد بدون گلوتنی که تهیه کرده‌اید ترکیب نشوند. مثلا تستر یا هر شیشه‌ای که قبلا در آن مواد گلوتن دار داشته‌اید به احتمال زیاد آلوده به گلوتن است. بعضی از افراد برای آماده کردن نان تست بدون گلوتن، ترجیح می‌دهند که تستر جداگانه‌ای تهیه کنند. اگر شرایط خرید را ندارید می‌توانید با تمیز کردن خیلی دقیق تستر خودتان، خیالتان را راحت کنید. در مورد شیشه‌ها هم همینطور است یا باید شیشه‌های جدیدی خریداری کنید و یا اصلا نباید یک چاقو یا قاشق را دو بار در ظرف شیشه بزنید.

بعضی‌ افراد ترجیح می‌دهند کفگیر یا قابلمه و ماهیتابه را تعویض کنند.به تخته‌های چوبی یا پلاستیکی که رویشان مواد غذایی خرد میکنید نیز توجه داشته باشید.بعد از اینکه آشپزخانه‌ را بدون گلوتن کردید می‌توانید از آردها و سایر پودرهای آشپزی که بصورت بدون گلوتن هستنداستفاده کنید.همچنین در حین تهیه غذا، می‌توانید دستور پخت‌های غذاهای بدون گلوتن را به راحتی از بسیاری از کتاب‌های

بیماری سلیاک چه تفاوتی با عدم تحمل گلوتن یا حساسیت دارد؟

بسیاری از علائم عدم تحمل گلوتن مانند بیماری سلیاک مانند اسهال ، حالت تهوع و خستگی است.

گلوتن به خانواده پروتئین های موجود در غلات مانند گندم ، چاودار و جو گفته می شود. بیماری سلیاک است بسیاری از شرکت‌هایی که محصولات بدون گلوتن تولید می‌کنند و تعداد بسیار زیادی از بلاگ نویس‌ها هم دستور پخت‌های خوشمزه بدون گلوتن در اختیار مردم قرار می‌دهند، اگر از دستور غذاهایی استفاده میکنیدکه به سس سویا نیاز داشته باشد (که دارای گندم است) می‌توانید از سس سویای بدون گلوتن استفاده کنید.

هر کار جدیدی را که شروع کنید قطعا با چالش‌های جدیدی روبرو خواهید شد. اما نگران نباشید چون عادت کردن به زندگی و رژیم غذایی بدون گلوتن بعد از یک زمان کوتاه خیلی راحت است!

علائم حساسیت به گلوتن غیر سلیاک

شواهد بیشتری در مورد یک بیماری مرتبط با گلوتن وجود دارد که باعث علائمی در افرادی می شود که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند و به گندم حساسیت ندارند. محققان هنوز در تلاشند تا علت دقیق بیولوژیکی این بیماری را که تحت عنوان NCGS شناخته می شود ، کشف کنند.

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند شما را با NCGS تشخیص دهد . این در افرادی تشخیص داده می شود که پس از خوردن گلوتن علائمی دارند اما از نظر آلرژی به گندم و بیماری سلیاک آزمایش منفی دارند. از آنجا که افراد بیشتری پس از خوردن گلوتن به پزشک خود مراجعه می کنند و علائم ناخوشایند را گزارش می دهند ، محققان در تلاشند این شرایط را مشخص کنند تا NCGS بهتر درک شود.

شایعترین علائم NCGS عبارتند از:

خستگی ذهنی ، همچنین به عنوان "مه مغز" شناخته می شود

خستگی

گاز ، نفخ و درد شکم

سردرد

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر فکر می کنید از بیماری مربوط به گلوتن یا گندم رنج می برید ، مهم است که قبل از تشخیص خود و یا شروع درمان با پزشک خود صحبت کنید.یک متخصص آلرژی یا گوارش می تواند آزمایشاتی را انجام دهد و در مورد سابقه بیماری با شماصحبت کند تا به تشخیص کمک کند.

برای رد بیماری سلیاک مراجعه به پزشک بسیار مهم است. بیماری سلیاک به ویژه در کودکان می تواند منجر به عوارض شدید سلامتی شود.

زندگی در سبک زندگی بدون گلوتن

بسیاری از گزینه های بدون گلوتن و بدون گندم برای غذاهای رایج مانند نان ، ماکارونی ، غلات و کالاهای پخته شده در دسترس هستند. توجه داشته باشید که گندم و گلوتن را می توان در برخی از مکان های شگفت آور یافت. حتی ممکن است آنها را در بستنی ، شربت ، ویتامین ها و مکمل های غذایی مشاهده کنید. حتما برچسب مواد تشکیل دهنده مواد غذایی و نوشیدنی هایی را که مصرف می کنید بخوانید تا مطمئن شوید حاوی گندم یا گلوتن نیستند.

متخصص آلرژی ، متخصص گوارش یا پزشک مراقبت های اولیه می تواند به شما مشاوره دهد که کدام یک از غلات و محصولات برای خوردن شما بی خطر هستند.

 بعضی از مردم باید گلوتن را کنار گذاشته و بعضی دوست دارند کنار بگذارند. اما برای اکثر افراد الزامی نیست.

1./. افراد از بیماری ژنتیکی سلیاک رنج برده و با خوردن گلوتن علائم خود را نشان می‌دهد و به روده کوچک آسیب می‌رساند. 4./. از افراد به تشخیص پزشک آلرژی به گلوتن دارند. بدن این افراد نسبت به گندم و گلوتن گندم واکنش نشان می‌دهند و این واکنش بستگی به فرد دارد. می‌تواند در دستگاه گوارش، پوست و دستگاه تنفسی اتفاق بیفتد. گروه بزرگتری از آدمها هم بیماری‌ای به اسم حساسیت غیر سلیاکی به گلوتن دارند. این بیماری خیلی شبیه به سلیاک هست و عموما متخصص‌ها به سختی این بیماری را تشخیص می‌دهند و کمی ناشناخته است. از متخصصین بنیاد ملی سلیاک در آمریکا به نام دکتر کرو می‌گوید: دقیقا نمی‌دانیم چطور این بیماری به وجود می‌آید و پیشروی می‌کند. با توجه به آمار بنیاد ملی سلیاک، 18ملیون آمریکایی حساسیت غیرسلیاکی به گلوتن دارند. اما دسته‌ای از آدمها هم هستند که بدون اینکه هیچکدوم از این علائم را داشته باشند تصمیم می‌گیرند برای دلایلی که به سلامتی می‌شود گلوتن را از رژیم غذایی‌شان حذف کنند. دکتر کرو می‌گوید: “این یک دغدغه‌ جدید که ما می‌دانیم گلوتن به صورت کلی برای سلامتی چندان خوب نیست.” او می‌گوید که این موضوع مربوط به تغییر اساسی در زندگی انسان است.اجداد ما در واقع شکارچیانی بوده‌اند که کم کم به کشاورزی روی آورده‌اند و همزمان با این تغییر دریافت نشاسته از خوراکی‌ها خیلی بیشتر شده و این تغییر غیرطبیعی است و او می‌گوید خذف کردن گلوتن از رژیم به معنی این نیست که در سلامتی تمام و کمال هستیم.

مشورت با پزشک در باره سلیاک

قبل از شروع سرخود درمان و رژیم غذایی بدون گلوتن حتما با پزشک مشورت کنید. اگر علائم سلیاک سراغتان آمده اصلا درنگ نکنید. کمخونی، کمبود آهن، دل درد یا سابقه خانوادگی سلیاک باید شما را نسبت به این بیماری حساس کند و اگر این علائم را تجربه می‌کنید یک وقت از پزشک بگیرید.

ایراد به رژیم شما

خودتان را برای واکنش‌ها آماده کنید. ممکن است اصلا برای اطرافیان شما چنین چیزی قابل درک نباشد. در نتیجه سوال‌پیچ می‌شوید و به مهمانی‌هایی خواهید رفت که چیزی برای خوردن شما نباشد، چون شما دارید قدمی برای سلامتی برمی دارید.

همه‌ مواد غذایی حاوی نشاسته را از رژیم غذایی حذف نکنید.

هر ماده‌ای از خانواده نشاسته لزوما گلوتن ندارد. چون شما حق انتخاب‌های زیادی در محصولات بدون گلوتن دارید. مثلا برنج و ذرت بطور طبیعی گلوتن ندارند

با گرفتن رژیم بدون گلوتن لاغر نمی‌شوید

اگر مواد غذایی گلوتن‌دار را با مواد حاوی فیبر جایگزین کنید دریافتی کالری کم می‌شود و احتمالا لاغر می‌شوید و اگر به جای گلوتن چربی و قند رژیم را بیشتر کرده کالری دریافتی از قبل بیشتر می‌شود. بعضی افراد که سلیاک دارند بعد از رژیم بدون گلوتن اضافه وزن پیدا می‌کنند. براینکه موقعی که گلوتن می‌خوردند به دلیل سوء‌جذبی در روده کوچک مواد غذایی جذب نمی‌شد و آنها شاید 3000 کالری در روز می‌خوردند بدون اینکه کاملا جذب شود، اما بعد از رژیم بدون گلوتن و بهبودی علایم، همه‌ 3000 کالری جذب می‌شود و باعث می‌شود چاق بشوند.

مراقب گلوتن پنهان باشید!

بعضی سس‌ها و برگرهای گیاهی ممکن است گلوتن داشته باشند.اگر هر دارویی مصرف می‌کنید با دقت بروشور آن را بخوانید و چک کنید که گلوتن نداشته باشد.

تغذیه رژیم زیر نظر یک متخصص

دکتر کرو می‌گوید بهتر است این رژیم را زیر نظر یک متخصص تغذیه شروع کنید که سلیاک را هم به خوبی می‌شناسد. این متخصص می‌تواند کمک زیادی به شما بکند و مواد غذایی لازم را در رژیم شما بگنجاند. اکثرا ما فیبر دریافتی در طول روز را از موادی گرفته که گلوتن هم دارند. پس حذف گلوتن باعث می‌شود مقدار قابل توجهی فیبر هم از رژیم غذایی شما حذف شود. اگر رژیم خود را با متخصص تغذیه پیش ببرید او از اینکه شما همه مواد لازم را دریافت می‌کنید اطمینان حاصل می‌کند.

این روزها رستوران‌های زیادی در تلاش هستند که خودشان را با انواع و اقسام رژیم‌ها وفق دهند.

برطرف شدن مشکلات پوستی‌

اگرمشکلات پوستی رنج میبریدبه احتمالا این مشکلات به گلوتن گندم مربوط می شود و با شروع رژیم از بین خواهند رفت.به گفته دکتر کرو بعضی علائم ربطی به گلوتن گندم ندارد و همچنین اگزما با حذف گلوتن می‌تواند بهتر شود. اما هنوز پژوهش‌ها به نتیجه دقیقی نرسیدند که این مسئله مربوط به گلوتن گندم است یا دلایل دیگر.

مطلب پایانی

آلرژی به گندم ، بیماری سلیاک و NCGS در علل و علائم مشابهت بسیاری دارند. درک اینکه ممکن است به چه شرایطی مبتلا باشید مهم است تا بتوانید از غذاهای مناسب خودداری کرده و توصیه های درمانی مناسب را دنبال کنید. همچنین می توانید به عزیزان خود در مورد اینکه آیا ممکن است به همان شرایط در معرض خطر باشند ، مشاوره دهید

فرم ارسال نظر


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله