» ریشه بیدمشک وحشی : مزایا ، عوارض جانبی ونحوه استفاده

ریشه بیدمشک وحشی : مزایا ، عوارض جانبی ونحوه استفاده

عوارض جانبی ریشه بیدمشک چیست؟

گوبو ریشه بیدمشک و یک سبزیجات بسیار محبوب در ژاپن است. این سفت است و مانند ریشه درخت به نظر می رسد ، اما وقتی پخته می شود کاملا نرم می شود و سپس طعم ملایم اما متمایزی دارد. گرچه گوبو حاوی ویتامین های زیادی نیست ، اما فیبر و مواد معدنی زیادی دارد.

یا ریشه بیدمشک ، نوعی سبزیجات ریشه ای است و منبع خوبی از بسیاری از مواد مغذی با ارزش است که به عنوان آنتی اکسیدان شناخته می شوند ،رایج ترین روش استفاده از ریشه بارهنگ به عنوان دارویی جامع است . با این حال ، این ماده فراتر از مصارف پزشکی سنتی است و در چای های تجاری و محصولات پوست و مو ظاهر می شود.

 این یک ترکیب کلاسیک در دستورالعمل های محلی چینی است و در ژاپن از ریشه بیدمشک یا همان بابا آدم (aka gobo) به عنوان سبزی نشاسته ای استفاده می شود. پوست ریشه بابا آدم قهوه‌ای ، مغز آن سفید و طعم آن کمی شیرین است. میوه آن پس از رسیدن به صورت فندقه‌ای با 3 یا 4 سطح و به رنگ زرد حنایی ظاهر می‌شود.

در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد که در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشمهای آنها می‌چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می‌شود. بابا آدم در بعضی از نقاط ایران به حالت وحشی می‌روید. از ریشه این گیاه استفاده طبی به عمل می‌آید پس از خارج کردن ریشه بابا آدم از خاک آنرا به خوبی شسته و به قطعات کوچک سه سانتیمتری تقسیم کرده و در اثر حرارت خورشید یا در کوره‌های مخصوصی خشک می‌کنند.

ترکیبات شیمیایی

ریشه بابا آدم دارای اینولین ، ماده چرب به مقدار کم ، کربنات و نیترات پتاسیم ، رزینهای مختلف و یک گلوکوزید به نام لاپین یا لاپوزید است. برگ باباآدم دارای اکسیدازهای فعال و دانه‌اش علاوه بر گلوکوزید مزبور ، دارای 18 درصد روغن زرد رنگ خشک شونده با طعم تلخ مرکب از 50 درصد اسید لینولئیک و 10 درصد اسید اولئیک است.ریشه بابا آدم حاوی مقدار فراوانی اینولین می‌باشد. از ترکیبات موجود در ریشه این گیاه پرخاصیت، تانن، رزین، آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، اسیداولئیک، اسید لینو لئیک، ویتامین C و B6 می‌باشد.

ریشه این گیاه تصفیه‌کننده خون و لنف بدن

این عمل را با دو مکانیسم انجام می‌دهد:

1ـ گرفتگی‌های موجود در سیستم تنفسی را برطرف می‌کند و به دفع دی‌اکسیدکربن کمک می‌نماید. همچنین گرفتگی در سیستم دفع ادرار را برطرف می‌کند و به نوعی ضد سنگ کلیه نیز می‌باشد.

2ـ این گیاه همچنین به کبد کمک می‌کند تا مواد زائد موجود در خون را تصفیه کند و به کمک کلیه‌ها آن را از بدن دفع نماید.

این ماده غذایی به شکل هویج بلند است و دارای پوستی بیرونی درشت است که از مایل به سفید داخل آن محافظت می کند. چه بخواهید با گاوزبان طبخ کنید و چه بخواهید ریشه آن را به یک چای سالم تبدیل کنید. ، وقت آن است که شروع به شناختن این ماده کنید. ریشه گیاه دراز دوکی شکل و مانند هویج بضخامت انگشت دست بوده ودارای مقدر زیادی کربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم است . پوست ریشه بابا آدم قهوه لی ، مغز آن سفید و طعم آن کمی شیرین است ولی بوی تهوع آوری درد .

میوه آن پس از رسیدن بصورت فندقه ای با 3 یا 4 سطح و برنگ زرد حنایی ظاهر می شود .

در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد که در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم های آنها می چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می شود .

بابا آدم در بعضی از نقاط ایران بحالت وحشی می روید . از ریشه این گیاه استفاده طبی بعمل می آید پساز خارج کردن ریشه بابا آدم از خاک آنرا بخوبی شسته و به قطعات کوچک سه سانتیمتری تقسیم کرده و در اثر حرارت خورشید یا در کوره های مخصوصی خشک می کنند .

ریشه بیدمشک چیست؟

نام علمی Arctium lappa است و در ژاپن به ریشه بیدمشک gobo گفته می شود. اما مهم نیست که شما آن را چه بنامید ، این ریشه سیاه و قهوه ای بلند دارای کاربردهای زیادی است - هم در دنیای آشپزی و هم در داروها. در اصل تصور می شد كه تایلرهای بیدماهی از آسیا و اروپا وجود دارد ، اما این گیاه سابقه فعالیت در اندونزی و ایالات متحده را نیز دارد ، جایی كه قبایل بومی آمریكا اوجیبوا ، مالاسیت ، میكماك ، ایروكوایز و منومین به دنبال آن بودند . 

همه فرهنگ ها کل گیاه را از گل تا ریشه پردازش می کنند. اگرچه این ریشه است که در اکثر طب های رایج وجود دارد ، جایی که از آن برای کمک به هضم غذا و متعادل سازی گرمای داخلی استفاده می شود ، چیزی که امروزه آن را سم زدایی می نامیم . اروپایی ها از ضماد ریشه برای کمک به بیماریهای پوستی و تسکین عضلات دردناک استفاده کردند. ریشه بیدمشک همچنین یکی از عناصر موجود در آبجو سازی خانگی بوده است ، چیزی که به آن نوشیدنی تلخ و شبیه هاپ اضافه می کند در حالی که به نوشیدنی تقویت می کند. 

چای ریشه بیدمشک

با ریشه بیدمشک چه باید کرد

گرچه عمدتا به دلایل دارویی استفاده می شود ، اما خوردن بیدمشک مانند سایر سبزیجات ریشه ای نیز خصوصاً در ژاپن رایج است. پس از برشته شدن یا جوش آمدن ، می توانید آن را در یک کاسه غلات ریخته ، آن را به صورت پوره در یک سوپ خامه ای درآورید و به یک مزه خورشتی یا ملودی گیاهی اضافه کنید. برشهای نازک این مواد را با غذاهای دیگر تفت دهید تا یک غذای همزن یا مخلوط درست شود. یا ، به روش جامع نگاه دارید و ریشه (و سایر گیاهان) را به مدت 10 دقیقه در آب جوش قرار دهید تا چای درست شود.

طعم ریشه گل بوته

مانند اکثر ریشه ها ، بیدمشک دارای ذاتی خاکی و کمی ته رنگ آجیل است. این گرم کننده و دلچسب است و اگر چای بیدمشک را با عسل شیرین کنید ، تلخی ماده ستاره فرو می رود و دم کرده آن کاملاً دلپذیر است. بیدمشک که به یک وعده غذایی اضافه می شود ، می تواند به دندان یک سنگینی دندان و یک تفاوت کوچک گوشتی بدهد. برخی طعم ریشه را کمی شبیه کنگر فرنگی پوشیده از خاک می دانند ، یکی از گیاهانی که مربوط به آن است.

دستور العمل های ریشه بیدمشک

بسیاری از دستورالعمل های غیر ژاپنی را پیدا کنید که ریشه بیدمشک را بخواهند ، اما می تواند جای ریشه های تلخ و رایج دیگر را بگیرد. طعم آن ملایم است ، اگرچه خاکی بودن آن کاملاً برجسته است ، خواص دارویی

بهترین تصفیه کننده خون است و خون را تمیز کرده و سموم را از بدن خارج می‌کند.

جوشهای صورت و کورک را برطرف می‌کند.

ادرار آور و معرق است.

سیستم لنف بدن را تمیز می‌کند.

بیماریهای پوستی نظیر اگزما ، گل مژه و زخمها را برطرف می‌کند.

تورم را از بین می‌برد.

تقویت کننده بدن است.

جوشانده برگهای بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بکار می‌برند.

برای تنظیم قند خون و معالجه بیماری قند از جوشانده برگهای بابا آدم به مقدار سه فنجان در روز استفاده کنید.

برای معالجه سرخک ، برگهای بابا آدم را با کمی شکر بجوشانید و به مریض بدهید.

جوشانده تخم بابا آدم ضد عفونی کننده است.

تخم بابا آدم ضد کرم معده و روده است.

در ناراحتیهای ریوی و گلودرد از جوشانده تخم بابا آدم استفاده کنید.

در معالجه ذات‌الریه بکار می‌رود.

ریشه بابا آدم در برطرف کردن سرماخوردگی موثر است.

تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می‌کند.

در معالجه یبوست موثر است.

به عنوان ضد سم در هنگام نیش زدن جانوران سمی استفاده می‌شود.

برای معالجه کچلی برگ بابا آدم را دم کرده و روی پوست سر بمالید.

برای معالجه زخمها و التیام جراحات ، جوشانده برگ بابا آدم را با مقدر مساوی روغن زیتون مخلوط کرده و روی زخمها و جراحات بمالید.

ریشه بابا آدم علاج کم خونی و رنگ پریدگی است زیرا دارای مقدار زیادی آهن است.

برای معالجه رماتیسم و آرتروز مفید است.

ریشه بیدمشک خشک شده

روش‌های مصرف بابا آدم

جوشانده بابا آدم: 50 گرم از ریشه این گیاه را در یک لیتر آب به مدت 20 دقیقه می‌جوشانید.

دم کرده بابا آدم: 80 گرم از ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب برای مدت 10 دقیقه دم می‌کنید.

دم کرده شیرین‌بیان و بابا آدم: 30 گرم باباآدم و 30 گرم شیرین‌بیان را در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت بریزید و بگذارید تا دم بکشد. از این معجون به منظور تصفیه خون می‌توانید سه فنجان در روز مصرف نمایید.

کرم بابا آدم: کرم تهیه‌شده از برگ گیاه برای جوش‌ها و تومورها موثر است. همین طور روغن ریشه باباآدم نیز تأثیر زیادی در لطافت و نرمی پوست دارد.

ذخیره سازی

هنگام برداشت یا خرید تازه ، می توانید ریشه بیدمشک را مانند سایر سبزیجات ریشه ایی  ، در یخچال یا در یک مکان تاریک و خنک در انبار یا زیرزمین نگه دارید. بهتر است تا زمانی که آماده استفاده از آن نیستید ، انتهای آن را کوتاه نکنید و مطمئناً تا زمان کار با آن ریشه را پوست نگیرید. خشک یا پودر شده ، این ماده ماندگاری طولانی تر دارد تا زمانی که در یک منطقه خشک و کم نور نگهداری شود. مطمئن شوید که در ظرف در بسته است تا رطوبت و / یا اشکال به آن حمله نکند.

تغذیه و فواید

این ماده با فواید تغذیه ای قرن هاست که در طب چینی برای کمک به هضم غذا و به عنوان مدر استفاده می شود که می تواند فشار خون را تنظیم کند. همچنین برای پاکسازی خون از سموم استفاده می شود ، چیزی که به گردش خون در پوست کمک می کند. ریشه بیدمشک را در لیست مواد تشکیل دهنده برخی از محصولات زیبایی مشاهده خواهید کرد. از آنجا که خاصیت ضد التهابی دارد ، می توان از ریشه برای درمان مشکلات پوستی مانند آکنه ، اگزما و پسوریازیس در صورت استفاده موضعی استفاده کرد.

در مورد مواد مغذی و معدنی واقعی موجود در ریشه ، مقدار زیادی منگنز ، منیزیم ، پتاسیم ، ویتامین B6 و فولات بسته بندی می شود. و کمی کلسیم ، ویتامین C ، مس ، روی و آهن. مقدار کمی پروتئین نیز وجود دارد ، بنابراین حتی اگر برای بهبود وضعیت پوست و جریان خون آن را نمی خورید ، مقدار زیادی مواد مورد نیاز بدن شما را در خود جای داده است.

مزایای شگفت انگیز را بررسی کنید!

مزایای بیدمشک

سیستم لنفاوی

بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن و سیستم تخلیه داخلی بدن ، سیستم لنفاوی شبکه ای از بافت ها و اندام ها است که به بدن کمک می کند تا از سموم ، مواد زائد و سایر مواد ناخواسته بدن خلاص شود. عملکرد اصلی سیستم لنفاوی انتقال لنف ، مایعی است که شامل گلبول های سفید خون ضد عفونت است و به بدن منتقل می شود. تقویت این سیستم مهم بدن با Burdock Root می تواند به شما کمک کند تا کل مشکلات جدی بهداشتی را از بین ببرید. گیاه بیدمشک یکی از آن گیاهان نادری است که تخلیه و سم زدایی لنفاوی را تحریک می کند.

ادرار آور

داروهای ادرار آور می توانند به تحریک کلیه کمک کنند ، اجازه می دهند ادرار بیشتر و بیشتر دفع شود - این به پاکسازی کلیه ها کمک می کند و می تواند از احتباس آب جلوگیری کند. با افزایش میزان دفع ادرار ، ریشه بورداک می تواند به دفع مواد زائد از خون و بدن کمک کند. توجه به این نکته مهم است که اگر دچار کم آبی هستید ، باید مصرف Burdock Root را تا زمانی که کاملاً هیدراته نشوید به تعویق بیندازید.

ریشه بیدمشک همچنین "مصنوعی" است ، به این معنی که تعریق را افزایش می دهد - مسیر مهم دیگری که بدن از طریق آن سموم را دفع می کند.

سلامت دستگاه گوارش

ریشه بیدمشک حاوی اینولین است ، یک فیبر محلول و پری بیوتیک است که به بهبود هضم غذا کمک می کند. اینولین به عنوان ماده غذایی برای باکتری های سالم روده ، به تنظیم التهاب و دفع سموم از بدن کمک می کند. ریشه بیدمشک همچنین حاوی موسیلاژ است که به عنوان محافظی برای مخاط معده (لایه غشای مخاطی معده) عمل می کند و به التیام آن کمک می کند - این امر به ویژه اگر به دلیل اسیدیته یا التهاب آسیب دیده باشد بسیار مفید است.

آنتی اکسیدان

تحقیقات نشان داده است که گیاه بیدمشک حاوی انواع مختلفی از آنتی اکسیدان های قدرتمند از جمله کوئرستین ، لوتئولین و اسیدهای فنلی است. آنتی اکسیدان ها می توانند بدن را در برابر رادیکال های آزاد آسیب رسان به سلول محافظت کنند. نشان داده شده است که میزان آنتی اکسیدان زیاد در این ریشه به کاهش التهاب کمک می کند ، از جمله مشکلات مفصلی مانند آرتروز در مطالعات متعدد.

سلامت کبد

آنتی اکسیدان های موجود در ریشه بورداک خصوصاً به محافظت از کبد در برابر مواد سمی کمک می کنند. ترکیباتی که طعم تلخ بورداک می دهند می توانند به تحریک تولید صفرا کمک کرده و به کبد کمک کنند تا با سرعت و سهولت بیشتری سموم را دفع کند.

سلامت پوست

با استفاده تاریخی کاملاً مستند به عنوان درمانی برای بسیاری از مشکلات پوستی ، کشف شده است که بیدمشک حاوی مواد شیمیایی گیاهی معروف به "پلی استیلن ها" است که دارای کیفیت ضد قارچ و آنتی بیوتیک هستند. این امر به ویژه در موارد آکنه بسیار مفید است و به شما کمک می کند تا از آکنه های باکتری مانند استرپتوکوک جلوگیری کنید.

Root Burdock Root بر روی خون و سیستم گردش خون تأثیر می گذارد و حاوی ترکیبات موثری مانند arctiin و lignans است که دارای خواص تحریک کننده ماتریکس هستند ، بنابراین پوست نرم و جوان به نظر می رسد. همچنین به دلیل فعالیت تصفیه کننده خون می تواند برای اگزما مفید باشد. ریشه بورداک به عنوان یک سم زدایی کننده طبیعی می تواند به پاکسازی بدن از سموم مضر که می تواند به پوست آسیب برساند نیز کمک کند.

استفاده معمول

مقدار معمول پودر ریشه بورداک یک تا دو گرم ریشه خشک پودر شده تا سه بار در روز است.

ریشه بیدمشک را می توان به صورت یک چای گیاهی در آورد. از 1-2 قاشق چای خوری در هر فنجان آب جوش استفاده کنید و به مدت 10-10 دقیقه شیبدار داشته باشید.

تنتور ریشه بیدمشک به طور سنتی 2-3 میلی لیتر ، 2-3 بار در روز یا طبق دستور پزشک گیاهی مصرف می شود.

ریشه بیدمشک: در اصل و معمولاً به عنوان ادار آور و کمک به هضم غذا استفاده می شود  .

تحقیقات نشان داده است که ریشه بیدمشک حاوی انواع مختلفی از آنتی اکسیدان های قدرتمند  از جمله کوئرستین ، لوتئولین و اسیدهای فنلی است.

آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند و با تثبیت سلول های نزدیک به آپوپتوز از مرگ سلول های فولیکولی مو جلوگیری می کند.

این برای تعدادی از شرایط مختلف بهداشتی استفاده می شود.

عملکرد آنتی اکسیدانی همچنین به کاهش التهاب کمک می کند.یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که ریشه بیدمشک باعث کاهش نشانگرهای التهابی در خون (CRF) از کبد می شود.

سموم را از خون میگیرد

رشد مو را تقویت می کند

خشکی پوست سر را تسکین می دهد

سبوم بیش از حد را از یک تیروئید کنترل نشده کنترل می کند

و باعث بهبود شرایط پوست سر مانند آکنه ، پسوریازیس، و اگزما می شود. 

خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی ریشه می تواند به رفع مشکلات پوستی کمک کند ، زیرا این ماده به صورت موضعی بر روی پوست استفاده می شود که به عنوان ماسک گل و لای استفاده می شود و با یک درمان نرم کننده مبتنی بر رطوبت پیگیری می شود.

موارد منع مصرف:

ریشه بیدمشک ادرار آور طبیعی است ، بنابراین در صورت کمبود آب نباید آن را مصرف کنید. با آب فراوان بنوشید.

همچنین اگر داروهای مدر دیگر یا قرص های آب مصرف می کنید نباید آن را مصرف کنید ، زیرا می تواند باعث کم شدن آب بدن شود.

اگر به گل داوودی یا گل مروارید حساسیت دارید ، ممکن است در معرض خطر افزایش واکنش آلرژیک به ریشه بیدمشک قرار داشته باشید و باید از آن اجتناب کنید.

زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند نباید از ریشه بیدمشک یا مکمل استفاده کنند.

استفاده آن در آشپزی

گراتین با گوبو یا ریشه بیدمشک

فقط یک ریشه اصلی بیدمشک وجود دارد ،از سبزیجاتی که بیشتر در ژاپن استفاده می شود ریشه بیدمشک است که به آن گوبو نیز می گویند. این سبزی بزرگ ، تغذیه زیادی را ارائه می دهد. به خصوص اگر در یک رستوران یا فروشگاه ژاپنی باشید. همچنین ممکن است ریشه بیدمشک را با نام بومی آمریکایی ، باردانا ببینید.

در مورد خرید ، متداول ترین روش یافتن این ماده به صورت پودر یا خشک است ، اگرچه به صورت فصلی ، می توان آن را به صورت تازه تهیه کرد و همچنین به عنوان روغن یا عصاره تهیه می شود

(حدود 4 وعده)

455 گرم ریشه بیدمشک

2 قاشق غذاخوری کره

2 قاشق غذاخوری آرد

2 فنجان شیر کامل

1/2 قاشق چایخوری آرد (با طعم بیشتر)

1/4 قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه آسیاب شده

فلفل قرمز (اختیاری)

1/2 فنجان آرد سوخاری تازه ، مخلوط با نمک ، فلفل و سایر ادویه جات ترشی جات

ریشه های بیدمشک را کاملاً پوست بگیرید و انتهای آن را مرتب کنید تا فقط ساقه های سفید و بلند داشته باشید. آنها را به همان اندازه که می توانید نازک و یکنواخت در طول آنها برش دهید ، به صورت گردهای کوچک در آورید.

یک قابلمه آب بیاورید تا بجوشد و یک و چند نمک اضافه کنید. پس از جوش آمدن ، ریشه های بیدمشک خرد شده را اضافه کنید و بپزید ، گاهی اوقات هم بزنید ، به مدت 2-3 دقیقه یا تا زمانی که کاملا نرم شود..

در یک قابلمه کوچک کره را با حرارت ملایم ذوب کنید و آرد را هم بزنید تا در یک خمیر صاف قرار گیرد. پخت و پز را با حرارت ملایم و با هم زدن مرتب ، 2-3 دقیقه دیگر ادامه دهید. در همین حال در قابلمه جداگانه ، شیر یا نصف و نیمه را گرم کنید تا خیلی گرم شود اما جوش نیاید. قبل از شروع به جوش آمدن ، آن را از روی حرارت بردارید. سپس ، آن را در سرعت مخلوط کردن در مخلوط آرد و کره بریزید. هم زدن را ادامه دهید تا همه چیز با هم مخلوط شود و اجازه دهید غلیظ شود. وقتی سس غلیظ شد ، حباب دار و یکدست شد ، نمک ، فلفل و ادویه های دلخواه را به آن اضافه کنید. آن را از روی حرارت برداشته و برش های ریشه پخته و آبکش شده را کاملاً هم بزنید تا در آن ترکیب شود. طعم چاشنی ، اضافه کردن نمک ، فلفل یا ادویه بیشتر به ذائقه خود. اگر مخلوط شما خیلی غلیظ است ، می توانید کمی بیشتر شیر یا نصف و نیمه به آن اضافه کنید.

فر را با دمای 375 درجه گرم کنید. مخلوط را به یک ظرف پخت کوچک منتقل کنید - یک ظرف بیضی شکل گراتین برای این استفاده مناسب است ، اما اگر آن را ندارید ، یک مربع کوچک عالی است ، یا یک ظرف پای گرد نیز به همان خوبی کار می کند. روی آن را با آرد سوخاری به طور یکنواخت بپوشانید. حدود 30 دقیقه یا تا زمانی که پوسته کمی طلایی شود و ظرف کمی حباب زده یا بپزد ، آن را بپزید. بگذارید یک یا دو دقیقه قبل از سرو خنک شود.

ریشه بیدمشک

فرم ارسال نظر

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


گران خریدن ممنوع ، تبلیغات شما تخصص ماست  گران خریدن ممنوع ، تبلیغات شما تخصص ماست مشاهده