تبلیغات در ارم بلاگ


» گیاهان دارویی: نقش آنها در سلامت

گیاهان دارویی: نقش آنها در سلامت

نقش گیاهان دارویی در سلامت انسان

گیاهان دارویی از زمان های بسیار قدیم در مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته اند. گیاهان دارویی نقش حیاتی در پیشگیری از بیماری و ترویج و استفاده از آنها در تمامی راهبردهای پیشگیری موجود دارند. تحقیقات و استفاده از داروهای گیاهی در درمان بیماریها هر روز افزایش می یابد. گیاهان دارویی به دلیل وجود ترکیبات طبیعی منبع اصلی مولکولهایی با خواص دارویی هستند. گیاهان دارویی برای درمان بیماری های انسان مفید بوده و به دلیل وجود ترکیبات فیتوشیمیایی نقش مهمی در التیام دارند. از گیاهان دارویی طبیعی و منحصربفرد برای درمان بیماری ها/بیماری های مختلف و درآمدزایی استفاده میشود. آیورودا و دیگر ادبیات هندی استفاده از گیاهان را در درمان بیماریهای مختلف بشری ذکر کرده اند. گیاهان دارویی منبع مهمی برای مبارزه با بیماری های جدی در سراسر جهان هستند.


مطالعه حاضر بر دانش در مورد کاربردهای دارویی گیاهان و بررسی علمی برای تأیید ارزش های دارویی آنها و نقش، سهم و سودمندی گیاهان دارویی در مقابله با بیماری های مهم بهداشت عمومی متمرکز است. گیاهان دارویی به عنوان منابع غنی از مواد تشکیل دهنده در نظر گرفته می شوند که می توانند در تولید دارو در داروسازی، داروهای غیردارویی یا مصنوعی مورد استفاده قرار گیرند. بخشی از آن، این گیاهان نقش مهمی در توسعه فرهنگ های انسانی در سراسر جهان دارند. گیاه منبع مهمی از دارو است و نقش کلیدی در سلامت جهان دارد .


گیاهان دارویی یا گیاهان درمانی به عنوان منبع بالقوه مهمی برای درمان یا کمکهای درمانی شناخته شده اند. استفاده از گیاهان دارویی در تمام دنیا نقشی برجسته در نظام سلامت پیدا کرده است. این شامل استفاده از گیاهان دارویی نه تنها برای درمان بیماری ها، بلکه به عنوان مواد بالقوه برای حفظ سلامت و شرایط خوب است. بسیاری از کشورهای جهان، یعنی دو سوم جمعیت جهان برای مراقبت های اولیه بهداشتی به داروهای گیاهی وابسته هستند. دلیل این امر به دلیل مقبولیت فرهنگی بهتر، سازگاری بهتر آنها با بدن انسان و ایجاد عوارض جانبی کمتر است.

تفاوت بین بیماری های عفونی و غیر عفونی چیست؟ مطلب مرتبط تفاوت بین بیماری های عفونی و غیر عفونی چیست؟


داروهای گیاهی به عنوان درمان اصلی: در نظام طب سنتی ثابت شده است. حدود 90 درصد از گیاهان و گیاهان دارویی در هند از جنگل جمع آوری می شود. در طی سالها تقریباً 100 داروی جدید مبتنی بر گیاه در بازار دارویی ایالات متحده معرفی شد که شامل دسرپیدین، رزیننامین و وین کریستین می شود که از گیاهان عالی به دست می آیند. گیاهان دارویی طیف وسیعی از داروهای قوی را برای تسکین یا از بین بردن عفونت‌ها و بیماری‌ها در اختیار بشر قرار داده‌اند.


استفاده از داروهای گیاهی در سراسر جهان در حال افزایش است. از طریق تحقیقات بر روی داروهای گیاهی یا پزشکی، پیشرفتهای زیادی در ارزیابی فارماکولوژیک گیاهان مختلف مورد استفاده در سیستم های طب سنتی ایجاد شده است. معرفی داروهای مشتق شده از گیاهان در طب مدرن با استفاده از مواد مشتق شده گیاهی به عنوان یک درمان بومی در نظام طب سنتی پیوند خورده است . برخی از گیاهان دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد سرطانی، ضد ادراری، ضد التهابی و ضد دیابتی هستند. داروهای گیاهی برای درمان بیماری های روانی، بیماریهای پوستی، سل، دیابت، یرقان، فشار خون بالا و سرطان استفاده می شود. استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی در اکثر کشورهای در حال توسعه، به عنوان یک مبنای هنجاری برای حفظ سلامت، به طور گسترده مشاهده شده است بیماریهای دهان و دندان از مشکلات عمده بهداشتی با پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال از شایع ترین بیماری های عفونی جهانی قابل پیشگیری هستند.


سلامت دهان و دندان بر کیفیت عمومی زندگی تأثیر می گذارد و سلامت ضعیف دهان با شرایط مزمن و بیماریهای سیستمیک مرتبط است. در کشورهای در حال توسعه در سرتاسر جهان، روزانه تعداد زیادی از مردم به دلیل فقدان مراقبت‌های بهداشتی ساده، بر اثر بیماریهای قابل پیشگیری یا قابل درمان جان خود را از دست میدهند. بیماریها در این کشورها اغلب با سوء تغذیه همراه است. جهان در حال توسعه یک موجودیت همگن نیست، بلکه از کشورهای مختلف و مناطق بسیار متفاوتی تشکیل شده است که در مراحل مختلف توسعه قرار دارند.


بنابراین نمی توان بر اهمیت گیاهان در طب سنتی و به عنوان مواد اولیه در صنایع دارویی تاکید کرد. استفاده از گیاهان برای درمان بیماریها تقریباً در بین جوامع غیر صنعتی رایج است.بسیاری از داروهایی که در حال حاضر در دسترس پزشکان هستند، سابقه طولانی در استفاده به عنوان دارو های گیاهی از جمله تریاک، آسپرین، دیجیتال و کینین دارند. با توجه به گسترش فوق العاده طب سنتی و علاقه روز افزون به درمان های گیاهی ، استفاده از گیاهان دارویی در سراسر جهان رو به افزایش است. گیاهان در پزشکی برای حفظ و تقویت سلامت جسمی، روحی و روانی و همچنین برای درمان شرایط و بیماریهای خاص مورد استفاده قرار میگیرند. در کشورهای صنعتی، اقتباس از دارو های سنتی طب مکمل یا جایگزین نامیده میشود طب سنتی محبوبیت خود را در تمام مناطق یا کشور های در حال توسعه حفظ کرده است و استفاده از آن در کشورهای صنعتی بسرعت در حال گسترش است


داروهای آماده شده شیمیایی ممکن است به سرعت عمل کنند، اما دارای عوارض جانبی هستند که در دراز مدت بر بدن انسان تأثیر منفی میگذارد، در حالیکه گیاهان دارویی به صورت یکپارچه یا پروبیوتیک با اثرات نامطلوب کم یا بدون اثرات نامطلوب بر روی بدن عمل میکنند . توسعه فرهنگ بشری، استفاده از گیاهان دارویی دارای اهمیت جادویی-مذهبی و دیدگاه های متفاوتی نسبت به مفاهیم سلامت و بیماری در هر فرهنگ بوده است. 

در 3000 سال گذشته، تعداد زیادی از گیاهان در شیوه های مراقبت های بهداشتی مانند طب سنتی در چین، هند و آفریقا مورد استفاده قرار می گیرند، که بیشتر آنها دارای ارزشهای درمانی هستند که توسط استانداردهای غربی مشخص شده است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داد که 80 درصد از جمعیت زمین برای نیازهای اولیه مراقبت های بهداشتی خود به طب سنتی متکی هستند و بیشتر این درمان شامل استفاده از عصاره های گیاهی و اجزای فعال آنها است


نتیجه

گیاهان بسیاری از نیازهای ضروری انسان از جمله عوامل دارویی نجات دهنده زندگی را تامین کرده اند با این حال، گیاهان دارویی در نتیجه تأثیر انسان و جمع آوری بی رویه حیات وحش در معرض تهدید قرار گرفته اند، بنابراین توصیه می شود که تلاش عمدی در جهت اهلی کردن و کشت برای عرضه مداوم این گونه های گیاهی ضروری است. در حال حاضر بسیاری از کشورها با افزایش چشمگیر افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت، اسهال، سرطان، روماتیسم، التهاب، یرقان، انسداد کبد، درد، سرماخوردگی، سرفه و غیره مواجه هستند. داروهای گیاهان دارویی با موفقیت برای درمان این بیماری استفاده می شوند. . در هند، اوتراکهند دارای تنوع گیاهان معطر و دارویی است. این گیاهان ممکن است به عنوان حجم عظیمی از مواد خام برای صنایع دارویی برای تولید دارو استفاده شوند. علاوه بر الزام حفاظت از گیاهان دارویی، حفاظت و ثبت اختراع دانش سنتی نیز ضروری شده است.

imedpub.com


تبلیغات در ارم بلاگ
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  گردشگری ارم بلاگ   |   مشاور ایرانی در لندن   |   لینک پرومکس   |   تور تفليس   |   فروش تجهیزات ویپ   |   خرید آنتی ویروس   |   تهران وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


مای پرواز-چارتر کننده مستقیم تورهای گرجستان، روسیه و ارمنستان مای پرواز-چارتر کننده مستقیم تورهای گرجستان، روسیه و ارمنستان مشاهده